See aave on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "aavemainen"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "aavistaa"
},
{
"_dis1": "54 0 46",
"sense": "compounds",
"word": "aavejuna"
},
{
"_dis1": "54 0 46",
"sense": "compounds",
"word": "aavekaupunki"
},
{
"_dis1": "54 0 46",
"sense": "compounds",
"word": "aavekipu"
},
{
"_dis1": "54 0 46",
"sense": "compounds",
"word": "aavekuva"
},
{
"_dis1": "54 0 46",
"sense": "compounds",
"word": "aavelaiva"
},
{
"_dis1": "54 0 46",
"sense": "compounds",
"word": "aaveraaja"
},
{
"_dis1": "54 0 46",
"sense": "compounds",
"word": "aavesärky"
},
{
"_dis1": "54 0 46",
"sense": "compounds",
"word": "musta-aavetetra"
},
{
"_dis1": "54 0 46",
"sense": "compounds",
"word": "puna-aavetetra"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
}
],
"etymology_text": "Unknown, but possibly related to haave, as a variant thereof.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aave",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aave",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aaveeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aaveesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aaveemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aaveenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aaveensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aave",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aave",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "aavistaa"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "44 27 30",
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "42 16 42",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "41 17 42",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"phantom (something apparently seen, heard, or sensed, but having no physical reality)"
],
"id": "en-aave-fi-noun-Yiu6c2ml",
"links": [
[
"phantom",
"phantom"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "42 16 42",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "41 17 42",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"ghost (spirit of a dead person)"
],
"id": "en-aave-fi-noun-QYgLaa05",
"links": [
[
"ghost",
"ghost"
]
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "28 72 0",
"sense": "ghost",
"word": "haamu"
},
{
"_dis1": "28 72 0",
"sense": "ghost",
"word": "kummitus"
}
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "31 23 46",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "42 16 42",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "41 17 42",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"synonym of enne (“omen”)"
],
"id": "en-aave-fi-noun-wRW2QwgG",
"links": [
[
"enne",
"enne#Finnish"
]
],
"raw_glosses": [
"(dialectal or obsolete) synonym of enne (“omen”)"
],
"synonyms": [
{
"extra": "omen",
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "enne"
}
],
"tags": [
"dialectal",
"obsolete"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːʋeˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːʋe̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑːʋe"
}
],
"word": "aave"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nrn",
"2": "noun"
},
"expansion": "aave",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norn",
"lang_code": "nrn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Norn entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"spoon"
],
"id": "en-aave-nrn-noun-f0gOdEp5",
"links": [
[
"spoon",
"spoon"
]
],
"raw_glosses": [
"(Caithness) spoon"
],
"tags": [
"Caithness"
]
}
],
"word": "aave"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with unknown etymologies",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːʋe",
"Rhymes:Finnish/ɑːʋe/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "aavemainen"
},
{
"word": "aavistaa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aavejuna"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aavekaupunki"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aavekipu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aavekuva"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aavelaiva"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aaveraaja"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aavesärky"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "musta-aavetetra"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "puna-aavetetra"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
}
],
"etymology_text": "Unknown, but possibly related to haave, as a variant thereof.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aave",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aave",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aaveeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aaveesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aaveemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aaveenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aaveensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aaveettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaveineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaveinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aave",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aave",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "aavistaa"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"phantom (something apparently seen, heard, or sensed, but having no physical reality)"
],
"links": [
[
"phantom",
"phantom"
]
]
},
{
"glosses": [
"ghost (spirit of a dead person)"
],
"links": [
[
"ghost",
"ghost"
]
]
},
{
"categories": [
"Finnish dialectal terms",
"Finnish terms with obsolete senses"
],
"glosses": [
"synonym of enne (“omen”)"
],
"links": [
[
"enne",
"enne#Finnish"
]
],
"raw_glosses": [
"(dialectal or obsolete) synonym of enne (“omen”)"
],
"synonyms": [
{
"extra": "omen",
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "enne"
}
],
"tags": [
"dialectal",
"obsolete"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːʋeˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːʋe̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑːʋe"
}
],
"synonyms": [
{
"sense": "ghost",
"word": "haamu"
},
{
"sense": "ghost",
"word": "kummitus"
}
],
"word": "aave"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nrn",
"2": "noun"
},
"expansion": "aave",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norn",
"lang_code": "nrn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Norn entries with incorrect language header",
"Norn lemmas",
"Norn nouns",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"spoon"
],
"links": [
[
"spoon",
"spoon"
]
],
"raw_glosses": [
"(Caithness) spoon"
],
"tags": [
"Caithness"
]
}
],
"word": "aave"
}
Download raw JSONL data for aave meaning in All languages combined (21.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.